Що необхідно знати про Ящур!

  • 34

Вірус ящур

Вперше за десятиліття у Європі зареєстровано спалахи ящуру. У Словаччині оголошено про надзвичайну ситуацію через поширення цього інфекційного захворювання. Наразі введено обмеження на ввезення в Україну вантажів з цієї країни через реєстрацію ящуру, а саме: сприйнятливих тварин, генетичного матеріалу, сировини та продуктів тваринного походження від них.

Ситуація, яка зараз спостерігається в Європі щодо виявлення спалахів ящуру, вказує на подальше поширення вірусу.

Також на кордоні з Словаччиною посилено заходи контролю, зокрема проведення дезінфекції транспортних засобів на пунктах пропуску та забезпечення пропуску пасажирів та екіпажів транспортів через дезінфікуючі килимки. Ці заходи спрямовані на зниження ризиків поширення захворювання на територію України.

Заборонено випас парнокопитних тварин у 10-кілометровій зоні вздовж кордону з ЄС. Це стосується великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, буйволів та інших тварин, які сприйнятливі до вірусу.

Ящур (Foot and mouth disease (FMD)) – важке, висококонтагіозне вірусне захворювання тварин, яке має значний економічний вплив. Хвороба вражає велику рогату худобу, свиней, овець, кіз та інших парнокопитних жуйних. На ящур може хворіти й людина.

Це транскордонна хвороба тварин з високою ймовірністю занесення на території сусідніх країн, яка глибоко впливає на продуктивність тваринництва та порушує регіональну та міжнародну торгівлю тваринами та продуктами тваринництва.

Ящур викликається афтовірусом родини Picornaviridae та реєструється у багатьох країнах світу. Всього налічується 7 імунологічно відмінних серотипів: А,О,С, SAT1, SAT2, SAT3, Asia1, які разом налічують більше 60 штамів. Імунітет до одного серотипу не захищає тварину від інших серотипів.

Шляхи передачі ящуру:

– прямий контакт з інфікованими свійськими або дикими тваринами. Виділення вірусу відбувається через дихання, зі слини, фекалій та сечі, молока та сперми – за 4 дні до появи клінічних ознак;

– контаміновані продукти тваринного походження (необроблені м’ясні продукти, харчові відходи та молоко). Вірус здатен зберігатись від одного дня до декількох тижнів;

– забруднений одяг, взуття, обладнання, транспортні засоби для перевезення тварин та інше (сіно, корм, вода, молоко та біопрепарати);

– може передаватись повітря-крапельним шляхом за низької температури та високої вологості.

Захворювання характеризується лихоманкою та виразками у вигляді пухирів (афт), ерозій в ротовій порожнині, на язиці, губах, вимені та кінцівках. Також у тварин з’являється слиновиділення, анорексія, кульгавість, аборт і раптова загибель новонародженого молодняку та зниження молочної продуктивності.

Ящур є першою хворобою, для якої Всесвітня організація охорони здоров’я тварин (World Organisation for Animal Health – WOAH) створила офіційний список вільних від хвороби країн, які можуть бути офіційно визнані вільними від цієї хвороби повністю або в певних зонах і компартментах.

Останній випадок ящуру в Україні був зареєстрований в 1988 році, а з 1992 року Україна має статус WOAH як країни вільної від вакцинації. У зв’язку з чим вакцинація тварин не проводиться.

З метою своєчасного реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з даним захворюванням тварин та вжиття заходів, направлених на мінімізацію ризиків поширення ящуру в Україні, слід суворо дотримуватись положень Закону України «Про ветеринарну медицину № 2498-ХІІ від 25.06.1992, Вимог щодо ввезення (пересилання) на митну територію України харчових продуктів тваринного походження, кормів, сіна, соломи, а також побічних продуктів тваринного походження та продуктів їх оброблення, переробки, затверджених наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.2018 №553, Інструкції щодо профілактики та ліквідації захворювання тварин на ящур, яка затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.08.2017 № 431 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05 вересня 2017 р. за № 1087/30955.

Довідково:

2014 рік - Ящур зареєстрований в таких країнах: Аргентина, Гвінея, Камбоджа, Малі.

2017 рік - Алжир, Ангола, Арабська республіка Єгипет, Афганістан, Болівія, Бангладеш, Ботсвана, Буркіна-Фасо, Бурунді, Бутан, В’єтнам, Ганна, Гвінея-Бісау, Грузія, Республіка Чад, Російська федерація, Таго, ЦАР, Демократична республіка Конго, Ізраїль, Держава Кувейт, Еквадор, Ерітрея, Ефіпіопія, Зімбабве, Індія, Ірак, Іран, Індія, Йорданія, Киргистан, Китайська народна республіка, Колумбія, КНДР, Республіка Корея, Королівство Непал, Королівство Саудівська Аравія, Королівство Таїланд, Кот-д’Іувар, Ліван, Малаві, Малайзія, Мозамбік, Монголія, М’янма, Набія, Нігер, Оман, Палестина, Парагвай, Південа Африка, Сенегал, Республіка Сомалі,Туніс.

2018 рік - Кенія, ОАЕ, Сирійська Арабська республіка, Гамбія.

2019 рік - Демократична Соціалістична республіка Шрі-Ланка, Замбія, Колумбія, Туреччина, Азербайджан, Вірменія.

2021 рік - Узбекистан,

2022 рік - Казахстан, Індонезія.

2025 рік - Лівія, Німеччина, Румунія, Словаччина.

 

Жмеринське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області