ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ ГРИПУ ТА ГРВІ
Грип - гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусом грипу. Це серйозне високозаразне захворювання з ризиком госпіталізації та навіть смерті, збудником є віруси трьох типів: А, В, С. Віруси грипу В і С викликають поодинокі захворювання, вірус типу А найчастіше стає причиною спалахів.
У побуті грипом часто називають будь - яку застуду, що не є вірно, тому що, окрім власне вірусу грипу, схожі симптоми можуть бути викликані багатьма іншими (аденовіруси, риновіруси та інш.). Симптоми, які викликаються цими збудниками дуже схожі. Тому вірусні захворювання дихальної системи були об’єднані в групу ГРВІ - гострих респіраторних вірусних інфекцій. З цієї ж причини точно встановити, який саме збудник став причиною конкретного випадку хвороби опираючись лише на дані огляду хворого не можливо. Точно визначити збудника і поставити діагноз «грип» можна тільки використовуючи лабораторні методи діагностики, які нажаль, не завжди доступні. До групи ризику відносяться діти, особливо до 2-х років, особи з хронічними системними захворюваннями, люди похилого віку та медичні працівники, педагоги, працівники транспорту та торгівлі, які мають широке коло професійних контактів.
Початок захворювання гострий.Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово, найчастіше це: підвищення температури тіла до 38°С і вище; головний біль, біль у м'язах, біль у горлі; кашель; нежить,загальна слабкість. Вчасне звернення до лікаря за допомогою вбереже Вас від ускладнень та дасть надію на повне одужання.
Найефективнішим засобом профілактики грипу є вакцинація. Оптимальний час для введення вакцини – початок осені, разом з тим, щеплення рекомендують робити впродовж всього сезону грипу. Вакцинація посилює здатність організму протистояти грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів. Щеплені проти грипу навіть в разі захворювання хворіють набагато легше і без ускладнень.
Для попередження захворювання слід дотримуватися простих правил :
- часто мити руки з милом, особливо після відвідування вулиці;
- в період підвищення захворюваності на грип та ГРВІ обмежити відвідування місць великого скупчення людей;
- при чханні та кашлі прикривати рот та ніс хустинкою або одноразовими серветками, не торкатися брудними руками обличчя;
- часто провітрювати приміщення - по 15-20хв., проводити вологе прибирання не менше 2-х разів на день;
- уникати переохолодження, слідкувати за сухістю взуття та натільної білизни;
- якщо відчуваєте себе хворим, викликайте лікаря та залишайтеся вдома.
Необхідно зміцнювати імунітет організму, в першу чергу дітям, особам похилого віку та іншим особам, що відносяться до груп ризику щодо захворювань верхніх дихальних шляхів.
Якщо ж, незважаючи на профілактичні заходи, вам не вдалося уникнути захворювання на грип, обов’язково викликайте лікаря, ні в якому разі не займайтеся самолікуванням!
Бережіть себе та своє здоров'я!
Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Жмеринського районного управління Головного управління
Держпродспоживслужби у Вінницькій області