Як вберегтися від пневмонії
Пневмонія є однією з найбільш піддатливих до профілактики хвороб. Однак за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожні 20 секунд від цієї інфекції помирає одна дитина у світі. Тому нагадуємо про серйозність цього захворювання та пропонуємо прості кроки, які може зробити кожен із нас, щоб не допустити розвиток пневмонії у своєї дитини чи у себе.
Найчастіше збудниками інфекційної пневмонії є бактерії, віруси, грибки та деякі найпростіші мікроорганізми.
Ніхто не любить хворіти, але взимку це трапляється часто і з багатьма. Кашель, нежить, температура починають переслідувати нас, заважаючи звичному життю і часом не так вже просто визначити, яка хвороба заволоділа організмом. Головна проблема в тому, що захворювання має схожі симптоми, проте кожне з них по своєму відбивається на організмі і може призвести до неприємних, якщо не небезпечних для життя, наслідків.
Крім того, як повідомила головна інфекціоністка України Ольга Голубовська, в Україні вже зафіксовано випадки метапневмовірусу. Метапневмовірус людини (HMPV) може спричинити захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку, особливо серед маленьких дітей, людей 50+ та людей з ослабленою імунною системою. Захворювання, в більшості випадків, передається крапельним шляхом.
Для точної постановки діагнозу настійно рекомендуємо звернутися до лікаря. Проте, для грипу найбільш характерно: жар, м'язовий біль, закладеність носа, біль у горлі, які при виникають раптово, що дозволяє встановити початок розвитку захворювання.
Пневмонія, навпаки, зазвичай протікає менш драматично, симптоми посилюються через кілька днів. Більшість симптомів вірусної та бактеріальної форм пневмонії схожі в цілому, однак у хворого на вірусну пневмонію може проявлятися більша кількість різноманітних ознак. Найчастіше проявляються такі симптоми пневмонії: кашель, утруднене дихання, висока температура тіла (39°), прискорене дихання, втягнення грудної клітки, коли при вдиханні повітря западає нижня частина грудної клітки (у здорової людини грудна клітки розширюється при вдиханні), свистячі хрипи під час дихання (частіше при вірусних інфекціях). Не завжди при пневмонії наявні абсолютно усі із зазначених симптомів. Іноді при пневмонії грудним дітям важко ковтати їжу або пити, у них може знижуватись температура тіла, з’являтись судоми, інколи діти можуть навіть знепритомніти.
Запам'ятайте, відвідування лікаря - найкраща можливість виключити ускладнення, викликані грипом, або пневмонією. При хворобі дуже суттєвим є підтримуюче лікування: дотримуйтесь постільного режиму, пийте багато рідини і усувайте симптоми за допомогою ліків.
Профілактика пневмонії у дітей та дорослих також передбачає зміцнення імунітету. Передусім подбайте, щоб харчування було збалансованим та достатнім. Особливо важливо це для новонароджених: грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя укріпить імунітет малюка. Не забувайте, про те, що в холодний сезон треба регулярно мити руки, прибирати брудні поверхні вдома і на роботі, пити багато води і добре харчуватися. Виходячи на вулицю, вдягайтесь відповідно до погоди, уникайте переохолодження, протягів, промокання ніг. Обмежте відвідування заходів із великим скупченням людей (кінотеатри, ресторани, кафе, тощо). Доцільно регулярно проводити вологе прибирання та провітрювання квартири.
Запам'ятайте: чим раніше звернетесь до лікаря при перших ознаках захворювання, тим менше ризику для власного здоров'я.
Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Жмеринського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області