Основні вимоги до найпростіших укриттів в закладах освіти.
Перед початком навчального року в умовах війни в Україні триває перевірка закладів освіти на наявність укриттів. З метою забезпечення захисту населення від небезпечних чинників надзвичайних ситуацій та організації його життєзабезпечення об’єкти будівництва мають відповідати таким основним вимогам:
-
Розташовується в підвальному (підземному) приміщенні, на цокольному, в основній будівлі школи або не далі ніж 100 метрів від неї. Поруч не має бути резервуарів з небезпечними хімічними, легкозаймистими та вибухонебезпечними речовинами, водопровідних та каналізаційних магістралей.
-
Укриття забезпечене електрикою, штучним освітленням, системами водопроводу й туалетом. За відсутності останнього мають бути приміщення для встановлення виносних баків.
-
Не має бути жодних отворів у стінах, окрім дверей. Якщо є інші, вони мають бути закладені мішками з піском або ґрунтом, бетонними блоками чи цеглою.
-
В укритті має бути не менше ніж два евакуаційних виходи. Для укриттів місткістю до 50 осіб допускається один вихід.
-
Через укриття не повинні проходити водопровідні, каналізаційні чи інші магістралі.
-
В укритті має бути вентиляція.
-
Площа має відповідати кількості учнів, учителів і персоналу, що одночасно можуть перебувати в школі (мінімум 1 кв. метр на людину). В укриттях, які будують «з нуля», на людину закладають 3 кв. метри.
Обладнання найпростіших укритів повинне забезпечувати можливість безперервного перебування в них людини впродовж не менше 48годин, тому обовʼязково мають бути забезпечені:
-
місцями для сидіння( лежання)-лавками, стільцями, ліжками тощо;
-
ємностями з питною (з розрахунку 2 л на добу на одну людину) та технічною водою( за відсутності централізованого водопостачання);
-
контейнерами для зберігання харчових продуктів;
-
виносними баками, що щільно закриваються, для нечистот(для не каналізованих будівель і споруд);
-
резервним штучним освітленням (електричними ліхтарями, свічками,гасовими лампами тощо);
-
первинними засобами пожежогасіння(відповідно до встановлених норм для приміщень відповідного функціонального призначення);
-
засобами надання медичної допомоги;
-
засобами зв’язку та оповіщення(телефоном,радіоприймачем);
-
аптечка із засобами надання невідкладної медичної допомоги;
-
шанцевим інструментом (лопатами штиковими та совковими, ломами, сокирами, пилками-ножівками по дереву, по металу тощо).
Крім того, найпростіші укриття варто забезпечити додатковим обладнанням, інструментами та інвентарем, які відповідають нормам, установленим для захисних споруд.
Жмеринське районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області.