Очищати колодязь потрібно не рідше одного разу на рік

  • 25

Фото без опису

Вживання якісної води для пиття є однією з найважливіших запорук збереження здоров’я людини і її довголіття. Але потрібно пам’ятати, що вода водночас може бути одним із факторів передачі багатьох інфекцій бактеріального, вірусного, паразитарного походження.

Як відомо, в сільських населених пунктах найбільш поширеним джерелом питного водопостачання є підземні ґрунтові води, які потрапляють до населення найчастіше через шахтні колодязі.

Чому вода в колодязі може зіпсуватися? Це і стічні води, що просочилися в грунт, і різні хімікати, вживані в сільському господарстві, і весняний паводок, який може затопити колодязь, і рясні тривалі дощі,  і навіть трупи тварин, які випадково потрапили всередину тощо.

На якості води позначається і плин часу. Поступово всередину потрапляє різне дрібне сміття, комахи, листя, пил, бруд тощо. Дно і стіни споруди замулюються, заростають водоростями, які стають джерелами бактерій і виділення токсичних речовин.

Поряд з основними забруднювачами ґрунту та підземних вод найбільш розповсюдженим та загрозливим є побутове садибне забруднення, головним чинником якого є недотримання санітарно-технічних вимог та санітарних розривів від потенційних джерел забруднення при будівництві та облаштуванні колодязів.

У зв’язку з цим окремої уваги заслуговує питання правильного місця розміщення та облаштування колодязів. Перш за все потрібно звернути увагу на місце розміщення, яке повинно бути на підвищеній місцевості, незабрудненій та захищеній території, на відстані не менше 50 м  (для індивідуальних колодязів не менше 20 м) від вбиралень, вигрібних ям, споруд та мереж каналізації, місць утримання худоби, складів добрив та отрутохімікатів, інших місць забруднення ґрунту та підземних вод. Стінки криниць повинні бути щільними, без шпарин, висота криниці (оголовка) над землею – не менше 0,8 м. Для захисту колодязя від забруднення поверхневими стоками слід влаштовувати перехоплюючі канави, які відводять стоки від колодязя, навколо колодязя необхідно робити "замок" із гарно замішаної та пошарово утрамбованої глини чи масного суглинку (глибиною 2 м і шириною 1 м) або бетонувати (асфальтувати) майданчик радіусом не менше ніж 2 м. Для підйому води із колодязя слід застосовувати насоси (краще електрозанурювальні). Зливна труба насоса повинна мати гачок для підвішування відра. У разі неможливості застосування насоса допускається обладнання колодязя коловоротом або міцно прикріпленим "журавлем" з відром для загального користування. Територію навколо шахтного колодязя потрібно утримувати в чистоті.

Колодязна вода повинна бути прозора, без запаху, смаку й кольору. Якщо хоча б один критерій не відповідає нормі, терміново потрібно приступати до очищення (санації) колодязя. Очищати його потрібно не рідше одного разу на рік. Якщо ж колодязь довгий час не використовується, то воду з нього використовувати не можна, особливо для пиття. Профілактична санація шахтних колодязів включає очищення, ремонт та дезінфекцію.

Тож як проводяться зазначені заходи? Спочатку колодязь повністю звільняють від води за допомогою насоса або відер. Перш ніж спуститись у колодязь, необхідно з’ясувати наявність у ньому вмісту вуглекислого газу. Для цього на дно колодязя опускають запалену свічку у відрі. Якщо вона гасне, то спускатись у колодязь небезпечно.

Видаляють забруднення, сторонні предмети, намул, інші відкладення на стінах колодязя і з його дна. Стінки очищують від обростання, за потреби - ремонтують. Після чого здійснюють дезінфекцію. Необхідно правильно розрахувати об’єм води, яку набирає колодязь. Це потрібно для того, щоб потім приготувати правильну концентрацію розчину для дезінфекції води. Приміром, колодязі облаштовані з стандартних кілець, їх діаметр - 1 метр, а висота - 90 сантиметрів, а отже, в такому кільці міститиметься близько 700 літрів води. Тепер за кількістю кілець просто дізнатися і загальний об’єм води. Отже, коли стіни колодязя почищені та продезінфіковані й знову набереться вода, потрібно знезаразити розчином дезінфекційного засобу. Звісно ж, у цей період брати воду з колодязя категорично заборонено!

Окрім цього, слід відмітити, що, знезараження води у колодязях бажано проводити сучасними дезінфекційними засобами, дозволеними до застосування Міністерством охорони здоров’я України і внесеними у відповідний державний реєстр дезінфекційних засобів. Дезінфекційні засоби випускаються у вигляді таблеток, що добре розчиняються у воді, а саме: Акватабс, Жавель-клейд, Санідез та інші.

Варто також дослідити пробу води у лабораторії на визначення фізико-хімічних та мікробіологічних показників. Обов'язково слід переконатися, що очищення колодязя привело до бажаного результату. Не лінуйтеся перевіряти зайвий раз якість води, можливо, це допоможе уникнути великих неприємностей згодом. Слід зазначити, що єдиним способом оцінити якість та безпечність питної води – це проводити лабораторні дослідження атестованою лабораторією. Адже мікробне забруднення чи значна кількість певних хімічних домішок не змінюють суттєво органолептичних властивостей води (смак, запах, колір), а відповідно і не викликають підозри щодо її безпечності, але можуть негативно впливати на здоров’я людини.

Тож бережіть себе і своє здоров’я, дотримуйтесь порад фахівців, піклуйтесь про своє здоров’я! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства

Жмеринського  районного управління Головного управління

 Держпродспоживслужби у Вінницькій області