Що необхідно знати про грип
Грип - це гостре інфекційне вірусне захворювання дихальних шляхів, яке викликається вірусом грипу типу А, В чи С та характеризується масовим розповсюдженням, лихоманкою, інтоксикацією, а також великою частотою виникнення ускладнень та ризиком смерті.
Грип має симптоми, подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), але набагато небезпечніший. Те, що ми називаємо звичайною застудою, яка виникає в результаті різкого падіння імунітету (будь то стрес або переохолодження), як правило, починається з хлюпаючого носа, чхання, покашлювань, температура не піднімається відразу. І якщо зростає, то поступово й не дуже високо, як правило, цифри обмежуються 38 °С. Інкубаційний період до 14 днів. Проходить хвороба за 3-5 днів, звісно, при умові правильного лікування. З грипом ситуація інша: інкубаційний період дуже короткий - від зараження до перших клінічних проявів зазвичай проходять години, 1-3 доби, він турбує довше, тривалість хвороби 7-10 днів. Навіть при сухому носі та горлі нормального кольору, на тлі гарного самопочуття швидко підвищується температура тіла до 39-40ºС і вище. Тільки температура може триматися до 4 - 5 днів. Ускладнення, які може викликати грип, часто є більш небезпечними, ніж саме захворювання. Так, при тяжкому перебігу хвороби нерідко виникають незворотні зміни у функціонуванні серцево-судинної системи, органів дихання, центральної нервової системи, загострення будь-яких хронічних захворювань. Тому у тих, хто переносить захворювання на ногах, зростає ризик розвитку ускладнень. Найпоширеніші ускладнення, які може спровокувати грип - гайморити, фронтити (запалення придаткових пазух носа), отити (запалення вух), пневмонії (запалення легень), бронхіти (запалення бронхів), менінгоенцефаліти (запалення мозку та його оболонок) та інші.
На те, що ризик розвитку ускладнень після грипу високий, вказують такі симптоми: задишка у стані спокою або утруднення дихання; мокротиння незвичайного кольору або з домішкою крові; висока температура тіла, яку неможливо збити; збуджений стан; біль у грудях; сильний непрохідний кашель, що виснажує пацієнта; низький тиск.
Ще одна типова відмінність грипу від всіх інших вірусних інфекцій - тривалість відновного періоду після хвороби. Після перенесеного захворювання протягом 2-3 тижнів може зберігатися, так звана, постінфекційна астенія: втомлюваність, слабкість, головний біль, роздратованість, безсоння, відсутність апетиту тощо.
Клінічні ознаки грипу: раптовий початок; головний біль; виражена слабість; сонливість; ломота у м’язах і суглобах; больові відчуття у горлі, першіння; сухий і надсадний кашель; закладеність носа; незначна нежить; набряк слизових; підвищення температури тіла понад 39 ºС; відмова від їжі; рясне потовиділення;в окремих випадках - блювота і пронос.
Як можна заразитися вірусом грипу
Вірус грипу передається повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки переносяться повітрям від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), внаслідок тісного контакту (перебування на відстані близько 2 м).
Як довго є заразним хворий на грип
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для інших протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, сім днів.
Що необхідно знати про профілактику грипу:
-уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
-якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані півтора-два метри;
-обмежити відвідування місць великого скупчення людей;
- підвищувати опірну здатність організму - повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми, стресів, займатися спортом, більше часу проводити на свіжому повітрі. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням. Рекомендовано споживати продукти, що містять у собі багато вітамінів, особливо С і Р -часник, цибуля, цитрусові, горіхи, чорна редька, яблука, ківі, буряк, зелений горошок. Можливий додатковий прийом комплексу полівітамінів;
-мати чисті руки: інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Такими ж руками ви тримаєте гроші чи торкаєтесь за поверхні, на яких де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту;
-користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками - як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження й широкого розповсюдження інфекції;
-користуватися одноразовими масками,щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку - якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей;
-регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси і бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.
Поки хворієте, ви повинні залишатися вдома та відмовитися від поїздок на роботу, до школи, а також від подорожей, шопінгу, безпосередньої участі у соціальних заходах та громадських зібраннях.
Велика помилка - лікувати вірусну інфекцію антибіотиками - віруси грипу та інших ГРВІ до антибіотиків нечутливі. У такій ситуації ці препарати не тільки не приносять користі, а й небезпечні, тому що ще більше послаблюють імунітет. Тобто працюють на хворобу, а не борються з нею. Антибіотики призначаються тільки лікарем у випадках постгрипозних ускладнень.
Дотримання елементарних правил безпеки в період грипу, ГРВІ суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти здоров’я і життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.
Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства
Жмеринського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області