30 сесія 8 скликання Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами на 2023-2025 роки

  • 141

                                                                                                  ПРОЕКТ

 


                                                                                                                                                   

 

УКРАЇНА

            СЕВЕРИНІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

          ЖМЕРИНСЬКОГО РАЙОНУ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 
   

 

                                                       РІШЕННЯ №

від «  » березня 2023 року                                               30 сесія  8 скликання

 

Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами на 2023-2025 роки

Керуючись ст. 21 Закону України “Про відходи”,   статтею  40  Закону України  “Про місцеве  самоврядування в Україні, враховуючи рекомендації постійної комісії Северинівської сільської ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, житлово-комунального господарства, комунальної власності ,промисловості, підприємництва та сфери послуг, сільська рада ВИРІШИЛА:

1.Затвердити Програму поводження з твердими побутовими відходами

на 2023-2025 роки Северинівської сільської ради .

 

2.Контроль за виконанням цього рішення покласти на  постійну    комісію Северинівської  сільської  ради  з  питань  містобудування,будівництва,  земельних  відносин  та    охорони  навколишнього  природного  середовища,  житлово -  комунального  господарства,  комунальної  власності,  промисловості, підприємництва  та  сфери  послуг(  голова  комісії  Піяківський  В.М.) 

 

      Сільський голова                                          Василь МАЛЯРЧУК

 

 

 

 

Проект розробив:

Головний спеціаліст,землепорядник                               Ольга  МУЗИКА

Погоджено:

Секретар сільської ради                                                    Надія Д’ЯКОН

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО 

рішенням Северинівської сільської ради від

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Програма поводження з твердими побутовими відходами на 2023-2025 роки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

с. Северинівка

2023 рік

Вступ

 

Програма поводження з твердими побутовими відходами до 2025року (далі Програма) - це комплекс взаємно пов'язаних та узгоджених в часі заходів: організаційних, технологічних, технічних, ресурсозберігаючих, екологічних, санітарно-гігієнічних, фінансово - економічних, соціальних, інформаційних, освітньо-виховних, тощо, спрямованих на розв'язання проблем сфери поводження з твердими побутовими відходами (далі – ТПВ) на території Северинівської сільської ради.

Програма розроблена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2004 року № 265 “Про затвердження Програми поводження з твердими побутовими відходами”, Закону України «Про відходи», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Програма розроблена з метою реалізації невідкладних та перспективних заходів щодо збору, видалення, знешкодження, утилізації твердих побутових відходів на основі сучасного вітчизняного та світового досвіду, правової, нормативної, техніко-економічної системи поводження з відходами, економічних, інформаційно-освітніх заходів.

Ця Програма спрямована на поліпшення стану благоустрою населених пунктів територіальної громади, охорони навколишнього природного середовища, санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, створення умов для залучення місцевих коштів.

Основною метою Програми є координація дій органів місцевої влади, суб'єктів господарювання та активізація населення для забезпечення реалізації загальнодержавної програми поводження з твердими побутовими відходами та державної політики в цій сфері, яка спрямована на підвищення ресурсозбереження, зменшення шкідливого впливу відходів на навколишнє природне середовище і здоров'я людей. Програма забезпечить вирішення екологічних, санітарних, економічних та соціальних проблем в межах Северинівської сільської ради, через впровадження організованої системи збирання, утилізації відходів.

 

 

І . Загальна характеристика сфери поводження з твердими побутовими відходами

 

Северинівська сільська рада  - це сільськогосподарська громада, яка розташована у Жмеринському  районі, з населенням 8050 осіб (дані за 2023 рік).

Площа ТГ складає 22267,50 га .В громаду входить 19 населених пунктів. Село Северинівка  знаходиться на відстані 50 км від обласного центру м. Вінниця та 15 км від м. Жмеринка (району).

По території громади проходять автомобільні дороги державного та обласного значення.

В селі Северинівка створені і діють більшість комунальних закладів, підприємств, організації та установ. На території об'єднаної громади знаходяться: опорна школа,  дошкільні навчальні заклади,відокремлений структурний підрозділ Чернятинський коледж ВНАУ-1, заклади культури, правоохоронні органи та Северинівська лікарня відновного лікування Вінницької обласної Ради -1, вторинна ланка медицини.

Економічний потенціал, насамперед, полягає у покращенні умов розвитку сільського господарства і диверсифікації сільськогосподарських культур, дотриманні стандартів вирощування сільськогосподарських рослин, відновленні розведення тварин, зокрема, розведення риб, відродженні традиційного бджільництва, садівництві, створенні промислового парку.

Збір та перевезення твердих побутових відходів на сміттєзвалище в            с.Северинівка здійснюється Комунальним підприємством «Северинівське» Северинівської сільської ради на підставі договорів укладених з фізичними та юридичними особами. Проте, з об'єктами утворення побутових відходів укладено договорів на їх вивезення близько 20 %.

Централізований збір твердих побутових відходів на території населених пунктів забезпечує систематичне вивезення твердих побутових відходів та покращує санітарний стан та благоустрій населених пунктів сільської ради.

 

ІІ. Основні завдання Програми

 

Основним завданням даної Програми є покращення екологічного стану території населених пунктів, зменшення обсягів утворення відходів, та безпечне для довкілля поводження з ними; впровадження новітніх технологій і сучасних та ефективних засобів поводження з відходами, впровадження системи моніторингу поводження з твердими побутовими відходами та покращення обліку у сфері поводження з відходами, та за рахунок цього зменшення негативного впливу твердих побутових відходів на довкілля і здоров'я населення.

Для досягнення мети програми передбачається реформування системи санітарного очищення, посилення контролю за поводженням з відходами на території Северинівської сільської ради, зменшення обсягів їх утворення та упровадження нових сучасних високоефективних методів збирання, сортування та перевезення.

 

 

ІІІ. Основні напрямки розв'язання завдань Програми

 

Розв'язати основні завдання можливо за такими напрямками:

  • здійснення контролю за населенням щодо не допущення утворення стихійних сміттєзвалищ та самовільного вивезення, спалювання та утилізації твердих побутових відходів;
  • посилення роботи з населенням по укладанню договорів на вивезення

ТПВ;

  • ліквідація несанкціонованих стихійних сміттєзвалищ;
  • систематичне кагатування (підгортання) полігону твердих побутових відходів;
  • облаштування контейнерних майданчиків з твердим покриттям;
  • придбання баків, контейнерів для роздільного збирання ТПВ;
  • впровадження новітніх технологій щодо роздільного збирання ТПВ.

 

 ІV. Механізм забезпечення Програми

 

Виконання Програми на місцевому рівні забезпечує Северинівська сільська рада, суб'єкти господарювання, мешканці населених пунктів.

Контроль за ходом реалізації Програми здійснюють сільський голова і постійні депутатські комісії сільської ради.

Фінансове забезпечення реалізації заходів, передбачених Програмою, базується на основі чинного законодавства із залученням коштів:

  • бюджету селищної ради;
  • державного бюджету, в тому числі Державного фонду охорони навколишнього природного середовища; - інші джерела.  

 

Виконання Програми дасть змогу:

  • зменшити шкідливий вплив побутових відходів на навколишнє середовище та здоров'я людини;
  • створити умови для очищення населених пунктів від побутових відходів;
  • зменшити обсяги утворення та видалення побутових відходів, роздільне збирання дозволить вилучати корисні компоненти відходів, що мають ресурсну цінність;
  • упровадити нові технології у сфері поводження з побутовими відходами;
  • поліпшити якість обслуговування населених пунктів у сфері поводження з побутовими відходами.

Найбільші зрушення у сфері поводження з відходами будуть спостерігатися при застосуванні роздільного збирання побутових відходів та вилученні корисних компонентів із складу побутових відходів, що мають ресурсну цінність та встановленні спеціальних контейнерів для скла, паперу, пластикових пляшок і змішаних відходів.

Централізоване вивезення твердих побутових відходів з територій населених пунктів забезпечить підтримання чистоти, покращення санітарного стану та благоустрою об'єднаної територіальної громади в цілому.

Організація робіт щодо залучення мешканців приватних домоволодінь до роздільного збору твердих побутових відходів призведе до зменшення кількості несанкціонованих смітттєзвалищ на берегах водойм, у зелених зонах, парках, узбіччях доріг, кладовищах та позитивно позначиться на екологічній ситуації району.

Крім того, залучення підприємств, установ, організацій до процедури роздільного збирання твердих побутових відходів дозволить вилучити з відходів цінну вторинну сировину (папір, скло, пластик).

Впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів, централізованого збирання та вивезення буде супроводжуватись проведенням постійної агітаційної роботи щодо безпечного в санітарно- епідемічному та екологічному відношеннях поводження з твердими побутовими відходами та необхідності свідомої активної участі усіх верств населення у впровадженні роздільного збирання та вилучення корисних компонентів з побутових відходів.

Систематичне проведення роз'яснювальної роботи з жителями селища та сіл, що увійшли до складу Северинівської ТГ, проведення виховних годин в дошкільних навчальних закладах, уроків в загальноосвітніх навчальних закладах на тему цивілізованого поводження з відходами забезпечить громадянську обізнаність, призведе до зміни розуміння та поведінки людей, що зменшить кількість створюваних відходів та сприятиме покращенню процедури поводження з твердими побутовими відходами.

Враховуючи європейський досвід у вирішенні питань поводження з твердими побутовими відходами, а також діючу законодавчу базу, принцип поводження з ТПВ полягає у максимальному поверненні до виробничого циклу вторинної сировини і тільки, в разі неможливості їх повторного застосування, підлягають видаленню.

 

 

 

 

          Сільський голова                                                   Василь  МАЛЯРЧУК