13 вересня – Міжнародний день пам’яті жертв фашизму
Міжнародний день пам’яті жертв фашизму – день вшанування пам’яті мільйонів військових, полеглих у боях під час Другої світової війни, та мирних жителів багатьох країн і національностей, які загинули внаслідок бойових дій, в окупації, на примусових роботах у Німеччині, у концтаборах та інших місцях примусового тримання, від хвороб та голоду.
Немає такої країни, яка б виграла від правління нацистів, немає такої нації, яка б збагатилася матеріально або духовно в результаті їх володарювання. Найстрашніша ідеологія – та, яка робить людину винуватою від народження тільки за кров, яка тече в її жилах. Ідеологія нацизму принесла руйнування як тим, хто її вигодував, так і тим, хто їй протистояв. Величезну нацистську машину вдалося зупинити і зруйнувати. Солдати різних національностей билися пліч-о-пліч і перемогли.
З 1962 року було прийнято вважати кожну другу неділю вересня Міжнародним днем пам’яті жертв фашизму. Цей день був визначений саме у вересні, тому що на цей місяць припадає дві пов’язані з Другою світовою війною дати – день її початку і її повного завершення. Це стало однією з причин встановлення дня жалоби на вересневу неділю.
За сучасних умов, коли Україна протистоїть російській агресії, залишаються вкрай актуальними питання війни і миру, консолідації суспільства, активної протидії екстремізму, посилення уваги громадськості до порушень прав людини.
Тож в цей день так важливо вкотре згадати про жахіття Другої світової війни. Не можна допустити повторення сценарію, забувати про концтабори, газові камери, знущання та вбивства невинних людей. Ніколи знову…