Енергія природи замість газу

  • 539

45 кілометрів від Вінниці, 15 – від Жмеринки. Северинівкa — першa енергоефективнa громaдa Укрaїни, якa змоглa чaстково позбутися зaлежності від гaзу. Приміщення сільрaди, дитсaдкa, школи, aмбулaторії, сaнaторію тут опaлюються зa рaхунок aльтернaтивних джерел енергії. Грошей нa опaлення витрaчaють вдвічі менше, a зaощaдження йдуть нa розбудову інших сфер сільського життя. У 2016 році внaслідок децентрaлізaції утворилaся Северинівськa ОТГ, до якої увійшли 7 нaселених пунктів. Водопостaчaння, дороги, освітлення і блaгоустрій – це, мaбуть, нaйменше, чим сьогодні може похвaлитися громaдa.

Фото без опису

Вiнниця.info побувaлa в Северинці, aби покaзaти новітні технології, які успішно втілили в життя. Більшість з них – зa рaхунок грaнтових коштів.


«Прозорий офіс» у селі

Два місяці тому у Северинівці відкрили центр надання адміністративних послуг. Розташувався він на першому поверсі будинку культури. Просторий білий хол, прозорі стіни до двох кімнат, де працюють 5 фахівців і, як жартують місцеві, перший європейський туалет в селі.

Створювали ЦНАП за підтримки шведських експертів. В рамках програми «U-LEAD з Європою» вдалося залучити близького 1 мільйона гривень інвестицій – і не даремно. 

«Люди задоволені. Сьогодні до нас приїздять громадяни навіть з тих сіл, які не входять до ОТГ: їм ближче сюди добиратися і немає таких черг, як в Жмеринці. Ми підключили реєстр юридичних і фізичних осіб підприємців. Заключили угоду про співпрацю із соціальною службою та пенсійним фондом, - вони у певні дні тижня приймають людей. Загалом, надаємо багато адміністративних послуг. Наприклад, приписку, виписку. Плануємо видавати паспорти, але це в майбутньому.

В середньому, щодня ми маємо 30-40 відвідувачів», - розповіла журналісту Вiнниця.info реєстратор нерухомого майна Олена Цимбал.


У Центрі вільний Wi-fi, куточок для дітей.

Першими відмовилися від російського газу

У центрі Северинівки – велика триповерхова школа, будинок культури та сільрада. На їх опалення кожного року витрачали немалі гроші. Щоб економити власний бюджет і не залежати від російського газу, громада перевела всі комунальні заклади на альтернативні джерела палива. Для прикладу, ці три установи об’єднує один паливний двір, де встановили піролізний котел та щеподробильну машину.

За словами заступника голови ОТГ Олександра Баніта, тепер опалення обходиться на 65% дешевше.

«Котельня виправдала себе за один сезон. Вона працює за принципом тління: тут згорить, все, що може горіти. Разом з тим, ми чистимо лісосмуги від хащів», - запевняє посадовець.

Щоб альтернативне тепло «не йшло на вітер», школу та будинок культури (там розташовується ЦНАП, про який ми вже писали), модернізували. В приміщеннях замінили вікна на металопластикові, утеплили дах.


Котельня

 

Енергія землі, вітру та сонця

Фото без опису

Особливої уваги заслуговує система опалення у місцевій амбулаторії. Тут навіть у люті морози плюс 20 градусів, хоча на стінах немає батарей. Гріють приміщення енергією землі. На глибину 30 метрів закопані теплові насоси, які подають воду до ФАПу. Вона циркулює трубами, що розташовані під підлогою.

«В глибинах землі завжди плюсова температура, саме завдяки цьому вода підігрівається. На втілення проекту витратили більше 200 тисяч гривень, зате тепер економія колосальна. У найхолодніші місяці насоси споживають до 500 кіловат», - говорить медсестра Ольга.

Амбулаторія має два місця для денного стаціонарного лікування.


ФАП

Хоча вітри на Вінниччині не дуже потужні, проте навіть їх вистачає, аби зекономити на освітленні. У Северинівці один вітряк крутиться над будівлею спортзалу: електрики виробляє небагато, та для приміщення в самий раз.

Гарний приклад використання альтернативних джерел енергії.

До дитячого садочку Северинівки ходять 70 діток. Цей заклад також не оминуло застосування енергозберігаючих технологій. Окрім котла, тут встановлено вакуумний сонячний колектор, який гріє воду для потреб навчального закладу.


Сонячний колектор

На території ОТГ працює санаторій «Северинівка». Сюди приїздять оздоровитися та підлікувати опорно-руховий апарат. Олександр Баніт каже: черга вже розписана на рік вперед.

Цей заклад також став незалежним від газу. Для опалення використовується піролізний котел, що працює на трісках. Зекономлені кошти йдуть на покращення медичної бази та благоустрій території.

Щоб новітні технології працювали без збоїв, потрібен нагляд спеціалістів. Це питання громада вирішила, утворивши комунальне підприємство «Северин». Саме воно несе відповідальність за функціонування колектора, котельні, вітряків, теплових насосів.

ОТГ має власну комунальну техніку, яку вдалося купити за грантові кошти